Terapia Bowena

Metoda stosowana w celu przywrócenia równowagi wewnętrznej organizmu. Należ ona do technik osteopatycznych. W swojej koncepcji opiera się na fundamentalnych zasadach fizjologii, z których najważniejsza mówi o naturalnych zdolnościach ludzkiego ciała służących do regeneracji. Czasami ciało samo nie daje rady... wtedy należy poszukać terapeuty Techniki Bowena.

Przebieg zabiegu

Sesja Terapii Bowena trwa około 50 minut i powinno się ją wykonywać raz w tygodniu. Zabiegi wykonywane są co 5 do 10 dni, ale optymalna przerwa to 7 dni (1x w tygodniu).

Pacjent podczas zabiegu leży. W wyjątkowych przypadkach lub u kobiet w ciaży, zabieg może być wykonany w pozycji siedzącej. Najważniejsze jest komfort pacjenta. U dzieci pozycja zabiegu moze być dowolna, dostosowana indywidualnie.

W trakcie zabiegu terapeuta zapewnia pacjentowi ciszę i spokój niezbędne do całkowitego relaksu.  

Bożena Skowronek - terapeutka 

Pierwszy stopień i dyplom Australijskiej Akademii Terapii Bowena zdobyła w 2012 roku. Przez te lata bardzo mocno rozwijała swoje umiejętności, wiedzę i zdobywała kolejne stopnie terapeutyczne. Obecnie posiada stopień mistrzowski terapii Bowena.

Opis Techniki Bowena 

Technika Bowena to terapia manualna, która nie koncentruje się na pojedynczych dolegliwościach, lecz oddziałuje  na ciało jako całość, przywracając je do równowago poprzez autonomiczny system nerwowy. System ten kontroluje ponad 80% funkcji fizjologicznych, a jest bardzo podatny na czynniki stresogenne. Większość ludzi w dzisiejszych czasach żyje w stałym stresie. Uruchomienie procesów naprawczych w organizmie może nastąpić tylko wtedy, gdy autonomiczny układ nerwowy przełączy się z dominacji układu współczulnego (walcz lub uciekaj) na przywspółczulny (odpocznij, odpręż się i naprawiaj). Terapia Bowena łączy te dwie cechy ze sobą. W trakcie sesji pacjent często popada w stan głębokiego odprężenia lub zasypia i słychać głośna pracę jelit. Obie te zmiany wskazują na dominację układu współczulnego i całkowite uwolnienie się od stresu. Najczęściej wywołuje to poczucie głębokiego wyciszenia, zbalansowania i radości. Terapia Bowena jest jedną z najefektywniejszych holistycznych metod leczenia schorzeń wewnętrznych i urazów.

Jest to forma neuro-mięśniowego przeprogramowania organizmu. Polega na delikatnych ruchach wykonywanych palcami na mięśniach i tkance łącznej. Bazuje na wrodzonych zdolnościach organizmu do samoleczenia. Terapia Bowena to idealny sposób połączenia na nowo wszystkich cześci organizmu. Ciało jest w stanie uwolnić napięcie, toksyny i stare „blizny”. Jest to Technika, która w przyjemny  W trakcie życia nasze ciało narażone jest na różne urazy, infekcje, zatrucia, stres.  Nawet jeżeli stres w jakiś sposób rozładujemy, a choroby wyleczymy w naszym organizmie pozostaje ślad tzw. blizna.  Takie blizny, które przez lata zapisane są w naszych mięśniach powodują ich napięcia, a to powoduje zakłócenie ich pracy. 

Terapia Bowena resetuje i programuje od nowa nasz organizm. To nasze ciało wyznacza sobie priorytety. Samo decyduje co, w jakiej kolejności i w jakim zakresie jest w stanie naprawić.  Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu terapia jest całkowicie bezpieczna. Brak jest przeciwwskazań do stosowania Terapii Bowena, nie powoduje również skutków ubocznych. Mogą z niej skorzystać wszyscy, bez względu na wiek i stan zdrowia. Terapia Bowena to integracja ciała i umysłu, to odprężenie i ulga w bólu. Każdy ruch wykonywany przez terapeutę  w trakcie sesji, powoduje wysłanie do mózgu leczniczych sygnałów czy też przypomnień- umożliwiających rozpoczęcie procesu tzw. samoleczenia. Terapia Bowena działa na poziomie komórkowym, wpływając na ciało fizyczne emocje, psychikę  i energetykę , aby doprowadzić do optymalnego zdrowia i równowagi. W trakcie sesji, terapeuta, niczym wprawny stroiciel instrumentów, wykonuje poszczególne ruchy na ciele pacjenta.

Pomimo, że terapeuta pracuje rękami, nie jest to masaż. Każdy ruch to informacja przekazywana do organizmu. Charakterystyczne dla tej techniki są kilkuminutowe przerwy pomiędzy kolejnymi sekwencjami ruchów. Mają one kluczowe znaczenie. Ten czas pozwala, aby system nerwowy a także sieć powięzi miały  możliwość przetworzenia informacji sensorycznych i wprowadzenie zmian. Dzięki zresetowaniu układu nerwowego Technika Bowena pomaga rozluźnić dysfunkcyjne wzorce, które powstały na skutek długotrwałego stresu, urazu, choroby czy zabiegu chirurgicznego.

O Bowenie w Radiowej Trójce

Na czym dokładnie polega terapia Bowena i jakie schorzenia można przy jej pomocy leczyć? Dowiesz się słuchając audycji Grażyny Dobroń.

O Bowenie w prasie

- Delikatne ruchy Bowena, w sposób naturalny i nieinwazyjny, faktycznie powodują przebudzenie naszego "wewnętrznego lekarza" - mówi Bożena Skowronek, krakowski dyplomowany terapeuta techniki Bowena.

Czytaj więcej

Historia Toma Bowena 

Tomas  Ambrose  Bowen (1916-1982). Rozpoczął rozwijanie swej techniki w latach 50-tych w Geelong w Australii.  Celem było  przynoszenie ulgi w ludzkim cierpieniu chorej żonie. Zaobserwował, że pewne ruchy wykonywane na ciele wywołują określone efekty. Tom Bowen rozwinął swą technikę nie posiadając wykształcenia medycznego czy terapeutycznego. Pytany jak zdobył potrzebną wiedzę, zwykł odpowiadać, że „To dar od Boga”.

Bowen stał się cenionym terapeutą . Jak wynika z oficjalnych raportów statystycznych, przyjmował regularnie do 60 pacjentów dziennie. W 1975 roku – władze stanu Wiktoria (Australia) potwierdziły, że Thomas Bowen leczył około 13 000 pacjentów rocznie. Pomagał ludziom cierpiącym na bóle pleców, astmę, schorzenia organiczne i wiele innych dolegliwości. 

Tom Bowen niestety nie spisywał doświadczeń swojej pracy terapeutycznej.  Dopiero w 1974 roku zaprosił do współpracy i pomocy Oswalda Rentscha. Swoją technikę i metoidy pracy przekazał tylko 6 osobom.  Oswaldowi zezwolił rozpowszechnić jego dzieło na świecie.  I tak właśnie się stało.  Już po śmierci Toma Bowena,  w 1986 roku Oswald i jego żona Elaine przeprowadzili pierwszy kurs tej techniki w Australii a w 1987 – założyli Australijską  Akademię Techniki Bowena.

Obecnie Technika Bowena nauczana jest przez ponad stu instruktorów w ponad 30 krajach na całym świecie i posługuje się nią kilkadziesiąt tysięcy terapeutów

W 2000 roku Izba Lordów Wielkiej Brytanii opublikowała raport „Nauka i Technologia Szósty Zmysł”. Jest to raport komisji zajmującej się medycyną alternatywną i komplementarną.

Po wnikliwym przeprowadzeniu badań na temat Techniki Bowena, komisja uznała ją jako oficjalną metodę leczniczą.  Analizując Technikę Bowena, autorzy raportu badali wiele aspektów leczenia takich jak:

– skuteczność metody

– jej bezpieczeństwo

– satysfakcję pacjenta

– system kształcenia zawodowego terapeutów

– wyniki badań naukowych prowadzonych w medycznych placówkach naukowych.

Przykładowe schorzenia, w leczeniu których technika Bowena daje bardzo dobre rezultaty

 • problemy mięśniowo-szkieletowe:
 • bóle karku, pleców i lędźwi, rwa kulszowa,
 • wady kręgosłupa (m. in. skolioza), dyskopatie,
 • schorzenia bioder, kolan i stóp (również Haluxy),
 • zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty i golfisty,
 • bóle i ograniczenia ruchomości barku (w tym „zamrożony bark”),
 • problemy ze stawem żuchwowo – skroniowym,
 • zwyrodnienia i zapalenia stawów (w tym RZS, ZZSK),
 • bóle na skutek przeciążenia,
 • choroby neurologiczne: udary, MPD, Parkinson, SM,
 • problemy oddechowe: astma, rozedma płuc,
 • alergie, słaba odporność organizmu,
 • bóle głowy, migreny, zawroty głowy, epilepsja, zatoki, dysfunkcje narządów zmysłów,
 • problemy z organami rozrodczymi, miesiączkowaniem, menopauzą, prostatą, bezpłodnością,
 • dolegliwości w czasie ciąży i okołoporodowe,
 • problemy trawienne i wydalnicze: zgaga, refluks, choroba wrzodowa, schorzenia pęcherzyka żółciowego, jelita grubego (w tym jelito drażliwe), biegunki, zaparcia, hemoroidy,
 • problemy krążeniowe: związane z ciśnieniem tętniczym, choroby serca, zatory limfatyczne,
 • napięcie, niepokój, stres, niestabilność emocjonalna (w tym ADHD), depresja,
 • zespół chronicznego zmęczenia,
 • fibromialgia i miastenia,
 • choroby tarczycy i innych gruczołów dokrewnych,
 • schorzenia piersi, układ moczowy: choroby nerek, pęcherza i cewki, moczenie nocne (u dzie-ci), nietrzymanie moczu (u dorosłych),
 • i wiele innych.

Terapia Bowena i Rejuvance

ul.Niepokalanej Panny Marii 21, Kraków

[email protected]

Zadzwoń 601 453 024